Radio internetowe – pierwsze kroki

Jednym z moich marzeń jeszcze z dzieciństwa było prowadzenie własnego, prawdziwego radia. W erze przedinternetowej było to praktycznie nie możliwe, ale w dobie internetu każdy może założyć radio dostępne na całej powierzchni ziemi. A więc, co jest potrzebne żeby zacząć nadawać? Jak drogie to przedsięwzięcie?
Oprogramowanie radia internetowego składa się z dwóch podstawowych elementów – serwera (w moim przypadku Icecast2) oraz programu nadającego, źródła np. Internet DJ Console, którego używam. Konfiguracja serwera np. na Raspberry PI jest bardzo szybka i sprowadza się głównie do ustawienia haseł dla administratora oraz źródeł.
Aplikację do nadawania natomiast wypatrzyłem zupełnie przypadkowo w repozytorium Ubuntu i okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Po za dwoma playlistami głównymi z crossfaderem dostępne jest okno efektów puszczanych jednym naciśnięciem przycisku, playlista podkładów do rozmów, voiceover czyli nakładanie głosu nad puszczaną muzyką oraz obsługa VoIP. Ponieważ korzystam z urządzenia Zoom H4n jako mikrofonu pojemnościowego w ustawieniach Qjackctl musiałem włączyć obsługę wyjścia na głównej karcie dźwiękowej, a wejścia z urządzenia USB.
Dla kogoś kto chciałby rozpocząć również zabawę z nagraniami np. Podcast’ów lub prowadzeniem radia polecam ładnie prezentujący się mikrofon pod USB Samson Meteor. I tak koszty prowadzenia własnego radia sprowadzają się do sprzętowego mikrofonu (podany przykładowy Meteor to koszt ok. 300 zł), gdyż oprogramowanie jest całkowicie darmowe i na licencji OpenSource.



ZYGTECH.pl

Call Now Button